Přechod z iPhonu 6S Plus na iPhone 12 – aneb co mě šte, a co nikoliv (a vlastně i trochu srovnání s jedním lowendovým Samsungem, které nevychází pro dvanáctku úplně lichotivě)

iPhone 12 je hezký. iPhone 12 je drahý. iPhone 12 je ale prostě Apple, takže dle očekávání nadprůměrně dobře funguje. iPhone 12 (dále „iP12“ nebo „dvanáctka“) má skvělý displej, docela slušný foťák. Ale dokonalý prostě není. Takže přeci jen pár postřehů, třeba tím někoho inspiruji k jeho koupi, nebo taky ne.

iPhone 12 - notch - na výšku iPhone 12 - notch - na šířku

iP12 má v základu 64GB úložiště, což je málo. Pro mě určitě – ve starém iPhonu 6S Plus (dále „6S+“) mám cca 40GB stažené hudby, mám tam také cca 8GB velkých pdf souborů. A přesto, že mám placený iCloud 50GB, tak 64GB off line mi prostě nestačí. Vím to, mám iPad mini s tímto úložištěm, a tam jsem prostě musel tak 30GB hudby oželet (tak jsem tam pro změnu nahrál mluvené slovo, aspoň se to doplňuje). A příplatek 1500 Kč za pouhých dalších 64GB je fakt síla. No, chci funkční přístroj, dal jsem to, a dobře jsem udělal. 128GB mi stačit bude, zatím mám skoro 50GB volných a v budoucnu vždycky můžu pár giga hudby dočasně smazat.

Fakt, že je balení telefonu tentokrát „vykradené“ od Applu už všichni vědí. To, že odstranili půl kila papírů a jednu samolepku (mohli klidně obě), to mě fakt netankuje. Ani ta chybějící základní sluchátka mě nějak nevadí (mám už dlouhou dobu lepší). Redukci lightening – jack mám, dostal jsem ji jako nějaký bonus, a doteď mi k ničemu nebyla. Ale to, že tam nenechali ani blbou nabíječku – to je fakt už dost přes čáru! A my, iOvce, si to necháváme líbit. Achjo.

iPhone 12 - černá tapeta iPhone 12 - denní režim iPhone 12 - tmavý režim

Dvanáctka má velký displej (úhlopříčka je větší, než u 6S+). Ale ten poměr stran! To je pak telefon taková nudle (ostatně stejně jako Samsung Galaxy A50, dále „A50“). No, zvyknu si. Notch – věděl jsem o něm, i A50 má výřez, můj předchozí Android od Xiaomi ho měl ostatně taky. Nelíbí se mi. Dal jsem na displej černou tapetu. Zvyknu si, prý tam být musí (Nemusí! Nové eskové Samsungy i třeba letošní A51 tam mají jen takovej malej průstřel, nemají ale různé infra vychytávky a jejich rozpoznání obličeje je jen přední kamerou. No nic, fakt si zvyknu. Asi.) EDIT: Trvalo to čtyři dny a ano, zvykl jsem si. Už ho prostě nevnímám. Navíc při printscreenech se žádný notch nezobrazuje (viz foto). Asi se za něj Apple přeci jen stydí.

Přechod z touch ID na face ID byl jednoduchý, gesta jsou celkem logická. Taky je dobré, že mě telefon, až na další, pozná prakticky kdykoliv. Tohle je docela fajn. Ale pár věcí mě i tady teda štve.

V prvé řadě způsob, jakým se telefony s face ID otevírají – obdobu „face ID“ používám už přes rok na A50 a tam funguje úplně jinak a mnohem lépe! Jasně, registrace obličeje trvá déle, nejde o 3D infra skener, ale o využití předního foťáku atd. – ale telefon mě okamžitě pozná (jen musí být aspoň trochu světlo) a hned poté skočí na plochu. iPhone mě sice pozná i ve tmě, ale proč proboha musím ještě „swipnout“ odzdola nahoru?? Co to je za békárnu? Prý to tam je kvůli notifkacím a jejich efektnímu „rozbalení“ poté, co mě foun pozná. Ale to je přeci blbost. Je to jen a jen softwarová záležitost, proč se to nedá prostě nastavit či vypnout? A jasně – face ID mě pozná v té tmě, ale u touch ID na 6S+ stačilo jen se dotknout tlačítka a bylo vše jasné. A u A50? Tam je čtečka otisků prstů v displeji – není sice stoprocentní (je to low end za čtvrtinu ceny nového iPhonu), ale v kombinaci s tím rozpoznáním kamerou to funguje prakticky vždycky, proto ani vlastně neřeším následující problém, a to jsou:

ROUŠKY – face ID mě prostě v roušce nepozná. Zkusil jsem všechny ty možné návody, jak ho obelstít (papír před obličej, „půlrouška“, pořád iPhone učit zadáváním PINu, když mě v roušce nepoznal). A výsledek? Pozná mě tak v jednom z pěti případů, čemuž tedy úspěch neříkám. Dočasné řešení - zkrátit PIN na 4 čísla a na místech s rouškou face ID neřešit. A platit pomocí Apple Watch. A když budu chtít využít kreditku nebo jinou kartu, tak holt zadám PIN. Ale ani u S6+ a ani u A50 tenhle problém prostě neexistuje! To by bylo fakt tak složité dát touch ID do odemykacího tlačítka? Nebo to bude (spolu s odstraněním notche) „novinka“ pro iPhone 13?

Možná drobnost, ale proč u dvanáctky nefunguje intuitivní podržení plochy u levého okraje, abych se dostal do přehledu aplikací?? Jasně, gesto odspoda do půlky obrazovky, taky není nic složitého, ale tohle snad nechat mohli! Já to na 6S+ používal skoro stejně často, jako dvojí kliknutí na domovské tlačítko. Ostatní „klikání“ docela zvládli – prostě musím si pamatovat, které tlačítko hlasitosti využít pro foťák a print screen obrazovky a které pro restart.

iPhone 6S to sice taky neměl, ale má to lecjaká stará Nokie, o Samsungu A50 nemluvě. A Apple to udělat umí (např. na Apple Watch). Mluvím o absenci funkce „always on“ – taková blbost a tak to chybí! Já sice pořád používám souběžně tu á padesátku a přes den Apple Watch nesundám z ruky, ale když to chci taky na iPhonu! A ono nic.

Foťák. U dvanáctky je mnohem lepší, než u 6S (ještě aby nebyl!). Širokoúhlý objektiv dává smysl (mě tedy určitě víc, než „teleobjektiv“ u próčka). Ale – on to umí už ten blbej Samsung A50! A kvalita fotek – no, skoro srovnatelná. Ano, softwarově iP12 večerní fotky upraví tak, že vypadají na displeji lépe, ale upřímně – stačí si přehrát fotky i A50 do iPadu a dát funkci automatické úpravy a já tedy rozdíl nevidím. Ale ano, iP12 fotí obstojně. Jediný, můj, problém je, že nosím po kapsách ještě téměř vždy poloprofesionální kompakt Sony RX100 III. A ve srovnání s ním už tedy iP12 opravdu nemá šanci uspět. To, že se foťáku v kapse nehodlám vzdát, byl i důvod, proč jsem „nešel“ do o tři a půl tisíce dražšího próčka.

Bezdrátové nabíjení pomocí běžné nabíječky QI, připojení přes 5G (v centru Prahy) fungují dobře . E-sim jsem zatím nezkoušel, nechám si ji nahrát, až bude podpora 5G pro obě nainstalovaná čísla.

Poměr cena / kvalita. Pravdu? Je příšerný! iPhone 12 128GB stojí 26500 Kč, za Samsung A50 jsem dal v akci loni 6500 Kč. Nechci iPhonu křivdit, ale rozdíl 20000 Kč mezi těmito dvěma telefony rozhodně není! Jo, a ten A50 je dual sim (což tedy iP12 - svým způsobem - taky), má taky 4GB RAM a 128 GB úložiště, ale navíc podporuje SD karty. To jen tak na okraj.

Závěr: nechám si ho. Čtrnáctidenní lhůta na vrácení sice ještě neuběhla ale už to vím. Přes to, co jsem napsal výše.TOPlist